UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI

organizează
SESIUNEA ŞTIINŢIFICĂ ANUALĂ
24 mai 2024
Manifestarea ştiinţifică este deschisă cadrelor didactice, cercetătorilor și studenţilor din intreaga țară Sesiunea ştiinţifică va avea loc cu prezenţă fizică şi se va desfăşura pe următoarele secţiuni:
  • Biofizică. Fizică medicală
  • Fizica atomului, nucleară şi particule elementare. Astrofizică.
  • Fizica atmosferei şi a pământului. Protecţia mediului
  • Fizica corpului solid şi tehnologia materialelor
  • Fizica educațională
  • Fizica polimerilor
  • Fizica şi tehnologia surselor de energii regenerabile și alternative
  • Fizică teoretică şi matematică aplicată
  • Optică, spectroscopie, plasmă şi laseri
Rezumatele lucrărilor (în l. engleză, maximum 300 cuvinte) vor fi introduse online pâna la data de 20 mai 2024 (platforma va fi disponibilă în curând).
Lucrările selectate de Comisiile de la fiecare Secţiune vor fi publicate în revista Romanian Reports in Physics, dacă vor fi făcute disponibile, in extenso, Comisiei, conform cerinţelor revistei până în ziua de 11 iulie 2024.
Taxa de participare este de 30 lei şi se achită în ziua conferinţei.
Toate informațiile necesare vor fi afisate pe pagina conferinței.

Studenții Facultății de Fizică a UB, medaliați la Concursul Național Studențesc de Fizică „Dragomir Hurmuzescu”, 2024

Echipa Facultății de Fizică a participat sâmbătă, 13 aprilie 2024 la etapa națională a Concursului Național Studențesc de Fizică „Dragomir Hurmuzescu” care s-a desfășurat la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. Concursul este unu cu tradiție în peisajul învățământului superior de Fizică din România, la care participă studenți din următoarele universități din țară: Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest din Timișoara și Universitatea din Craiova.

La ediția din acest an studenții Facultății de Fizică a Universității din București au obținut rezultate remarcabile:

Trei premii I:
  • Alexandru STRÂMBEI (anul I)
  • Andrei Cristian OPINCĂ (anul II)
  • Andrei MARIN (anul III)
Un premiu II:
  • Anton MOINESCU (anul I)
Un premiu III:
  • Octavian IANC (anul III)
Două mențiuni:
  • Nichita GHEREG (anul II)
  • Andrei CONSTANTIN (anul IV).
       Dorim să felicităm toată Echipa Facultății de Fizică a Universității din București care a participat la acest concurs – studenții și colegii noștri, cadre didactice din Facultatea de Fizică a Universității din București care s-au implicat în pregătirea și desfășurarea etapei locale a Concursului Național Studențesc de Fizică „Dragomir Hurmuzescu”.
Școala Altfel ReCoNnect 2024
Vă anunțăm o nouă ediție a Școlii Altfel ReCoNnect pe platforma de cercetare de la Măgurele în perioada 15-26 aprilie.

Ca și în anii anteriori ne propunem să venim în sprijinul profesorilor care predau discipline de științe în școală, creând acea punte extrem de necesară a între copiii pasionați de cunoaștere și oamenii de știință, cercetătorii și profesorii universitari, ce le vor împărtăși din cunoștințele și activitatea lor din cadrul laboratoarelor și institutelor de cercetare. Elevii se pot aștepta la prezentări despre subiecte fascinante, discuții despre specializări noi de cercetare, tururi ale institutelor și chiar și mici experimente inedite din care vor învăța cum funcționează lumea și care cu siguranță le vor capta imaginația!

Noutatea acestei ediții este că printr-un singur formular puteți opta pentru vizite în laboratoarele tuturor instituțiilor participante la programul Școala Altfel ReCoNnect (SAlt-R). Vă așteptăm cu drag!

Pentru înscrieri accesaţi formularul următor: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd1r0TnTWsNLjKhbhDIL6e5-B9lcHjUg2PGAUJ8IaKArN0sJw/viewform
Hands on Universe

Facultatea de Fizică a Universității din București organizează Concursul interdisciplinar pentru elevi "Hands on Universe" în data de 18 Mai 2024 ora 11.00.

Această ediţie este inclusă în CALENDARUL CONCURSURILOR NAŢIONALE ŞCOLARE organizate de Ministerul Educaţiei în anul şcolar 2023/2024, fără finanțare. La acest concurs pot participa elevi și cadre didactice din București și din țară, cu prezentări ale preocupărilor lor în domeniul STEM.

Înscrierile se fac până pe data de 10 Mai.

Regulamentul concursului este disponibil aici.

Formularul de înscriere este disponibil aici

SESIUNEA ŞTIINŢIFICĂ ANUALĂ

Facultatea de Fizică organizeaza anual Sesiunea de Comunicari Ştiinţifice, adresată cadrelor didactice, cercetătorilor şi studenţilor din intreaga ţară. Informaţii detaliate cu privire la aceasta manifestare găsiţi la adresa:

Abstract book 2023
Abstract book 2022